جدیدترین بررسی‌ها نشان می‌دهد  وام ۶۰ میلیونی مسکن، در شهرهای کوچک دیگر مثل گذشته قدرت ندارد و نهایتا بتواند حدود یک سوم هزینه خرید خانه‌ای ۷۰ متری را پوشش دهد. میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در فردیس کرج تقریبا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و این یعنی ارزش یک واحد ۷۰ متری در آن به ۱۸۰ میلیون تومان می‌رسد. با این حساب قدرت خرید وام اوراق مسکن در فردیس حدود ۳۳ درصد خواهد بود

به گزارش پایگاه خبری کرج نیوز به نقل از فرارو؛ سقف وام اوراق مسکن در شهر‌های مختلف متفاوت است؛ زوج‌های ساکن شهر‌های بزرگ می‌توانند به‌ازای هر نفر تا سقف ۸۰ میلیون تومان از وام اوراق مسکن استفاده کنند. سقف تعیین شده برای مجرد‌ها که به صورت انفرادی برای دریافت وام اوراق مسکن اقدام می‌کنند، ۵۰ میلیون تومان است. سقف وام اوراق مسکن در شهرهای کوچک با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر برای هرکدام از زوج‌ها ۶۰ میلیون و به صورت انفرادی ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. در این گزارش سراغ پنج شهر بزرگ از جمله مشهد، شیراز، اصفهان، کرج، تبریز و هفت شهر کوچک با جمعیت بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر از جمله خوی از توابع استان آذربایجان غربی، فردیس از توابع استان البرز، مراغه از توابه استان آذربایجان شرقی، شاهین‌شهر از توابع استان اصفهان، سقز از توابع استان کردستان، بندر ماهشهر از توابع استان خوزستان و شاهرود از توابع استان سمنان رفته‌ایم. میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این شهر‌ها را از اطلاعات خام وزارت راه و شهرسازی استخراج کرده‌ایم تا ببینیم وام اوراق مسکن با سقف ۶۰ و ۸۰ میلیونی در شهر‌های کوچک و بزرگ تا چه حد می‌تواند ما را در خرید خانه ۷۰ متری کمک کند. توجه داشته باشید که مدت بازپرداخت این وام ۱۰ سال است و نرخ بهره در نظر گرفته شده برای آن به حدود ۱۷ درصد می‌رسد.

قدرت خرید وام مسکن در شهر‌های بزرگ؛ حدود یک پنجم

سقف وام اوراق مسکن در شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و مراکز استان‌ها به غیر از تهران، ۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود و هر زوج می‌توانند با خرید ۱۶۰ برگه تسه این وام را برای خرید خانه دریافت کنند. با توجه به اینکه قیمت اوراق تسه این روز‌ها به ۴۰ هزار تومان رسیده، هزینه دریافت این وام رقمی حدود شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. باید توجه داشته باشید که اگر به صورت انفرادی برای دریافت وام اوراق مسکن اقدام کنید، سقف وام برای شما ۵۰ میلیون تومان خواهد بود و برای دریافت آن باید ۱۰۰ برگه تسه خریداری کنید. هزینه خرید این تعداد برگه تسه در حال حاضر چهار میلیون تومان است. بررسی‌ها نشان می‌دهد وام ۸۰ میلیونی اوراق مسکن برای زوجین می‌تواند حدود یک پنجم هزینه خرید یک واحد ۷۰ متری در شهر‌های بزرگ را تامین کند.

مشهد: آخرین آمار وزارت راه و شهرسازی از وضعیت بازار مسکن در مشهد نشان می‌دهد قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این شهر به حدود شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده و این یعنی یک واحد مسکونی ۷۰ متری در مشهد این روز‌ها حدود ۴۴۸ میلیون تومان ارزش دارد. با این حساب وام ۸۰ میلیونی اوراق مسکن در مشهد تنها ۱۸ درصد هزینه خرید خانه ۷۰ متری را پوشش می‌دهد.

اصفهان: بازار مسکن اصفهان که نسبت به دیگر شهر‌ها رکود بیشتری را تجربه می‌کند. بررسی معاملات مسکن در این شهر نشان می‌دهد قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در اصفهان حدود شش میلیون تومان است و این یعنی خرید یک واحد ۷۰ متری در اصفهان حدود ۴۲۰ میلیون تومان سرمایه لازم دارد. با این حساب وام ۸۰ میلیونی اوراق مسکن می‌تواند ۱۹ درصد هزینه لازم برای خرید خانه را پوشش دهد.

کرج: مرکز استان البرز در بین شهر‌های بزرگ، ارزان‌ترین شهر به حساب می‌آید. با وجود رونق نسبی بازار مسکن در این شهر، قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در کرج حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تخمین زده می‌شود. با این حساب یک واحد ۷۰ متری در کرج حدود ۳۱۵ میلیون تومان ارزش دارد. یک زوج ساکن کرج می‌توانند با دریافت وام ۸۰ میلیونی اوراق مسکن، حدود ۲۵ درصد هزینه‌های خرید خانه ۷۰ متری را تامین کنند.

شیراز: آخرین اطلاعات وزارت راه و شهرسازی از معاملات مسکن در شیراز نشان می‌دهد قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این شهر حدود پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است و ارزش یک واحد ۷۰ متری به طور میانگین به حدود ۳۷۸ میلیون تومان رسیده. این یعنی وام اوراق مسکن زوجین که سقف آن در شیراز به ۸۰ میلیون تومان می‌رسد، حدود ۲۱ درصد قیمت یک خانه ۷۰ متری را پوشش می‌دهد.

تبریز: قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تبریز حدود چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است. این موضوع را می‌توان از بررسی آخرین اطلاعات وزارت راه و شهرسازی از وضعیت بازار مسکن در کشور نتیجه گرفت. به عبارتی هر واحد مسکونی ۷۰ متری در این شهر به طور میانگین حدود ۳۲۵ میلیون تومان ارزش دارد. با توجه به سقف ۸۰ میلیونی وام اوراق مسکن در تبریز، قدرت این وام برای تامین هزینه‌های خرید خانه حدود ۲۵ درصد تخمین زده می‌شود.

قدرت خرید وام مسکن در شهر‌های کوچک؛ حدود یک سوم

ساکنان شهر‌هایی با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر، به صورت انفرادی می‌توانند تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام اوراق مسکن بگیرند که برای آن ۸۰ برگه تسه لازم است. با توجه به قیمت ۴۰ هزار تومانی هر برگ تسه، با هزینه سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی می‌توان این وام را دریافت کرد. زوج‌ها اگر با هم برای دریافت وام مسکن اقدام کنند، سقف وام به ۶۰ میلیون تومان می‌رسد و برای دریافت آن باید ۱۲۰ برگه تسه معادل چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه کرد. جدیدترین بررسی‌ها نشان می‌دهد  وام ۶۰ میلیونی، قدرت سابق خود را از دست داده و حدود یک سوم هزینه خرید یک خانه ۷۰ متری را پوشش می‌دهد.

خوی آذربایجان غربی: آخرین آمار معاملات مسکن در شهر ۱۹۸ هزار نفری خوی از توابع استان آذربایجان غربی نشان می‌دهد قیمت هر متر مربع واح مسکونی در این شهر حدود سه میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است. با این تفسیر می‌توان نتیجه گرفت که یک واحد کوچک ۷۰ متری در خوی تقریبا ۲۵۵ میلیون تومان ارزش دارد. اگر یک زوج در خوی سراغ وام اوراق مسکن به مبلغ ۶۰ میلیون تومان برود، می‌تواند حدود ۲۳ درصد هزینه خود را از طریق وام اوراق مسکن پوشش دهد.

فردیس البرز: شهر جدید فردیس که در چند سال اخیر از کرج مستقل شده است، طبق آخرین سرشماری حدود ۱۸۱ هزار نفر جمعیت دارد و سقف وام اوراق مسکن زوجین در این شهر به ۶۰ میلیون تومان می‌رسد. آخرین آمار از وضعیت مسکن در این شهر نشان می‌دهد میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در فردیس تقریبا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و این یعنی ارزش یک واحد ۷۰ متری در فردیس به ۱۸۰ میلیون تومان می‌رسد. با این حساب قدرت خرید وام اوراق مسکن در فردیس حدود ۳۳ درصد خواهد بود.

مراغه آذربایجان شرقی: آخرین نتایج سرشماری شهر مراغه را در بین شهر‌های زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت قرار داده است. چراکه مراغه از توابع استان آذربایجان شرقی حدود ۱۷۵ هزار نفر جمعیت دارد و به همین خاطر ساکنان آن صرفا تا سقف ۶۰ میلیون تومان می‌توانند از وام اوراق مسکن استفاده کنند. میانگین قیمت هر متر واحد مسکونی در مراغه حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و این موضوع از آخرین معاملات انجام شده در این شهر برداشت می‌شود. با این حساب برای خرید یک واحد مسکونی ۷۰ متری در مراغه باید رقمی حدود ۱۷۵ میلیون تومان هزینه کرد که وام ۶۰ میلیونی اوراق مسکن حدود ۳۴ درصد این مبلغ را پوشش می‌دهد.

شاهین‌شهر اصفهان: آخرین اطلاعات وزارت راه و شهرسازی از معاملات مسکن کل کشور نشان می‌دهد میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شاهین‌شهر اصفهان به حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده. این شهر در آخرین سرشماری حدود ۱۷۳ هزار نفر جمعیت داشته و به همین خاطر زوج‌های ساکن شاهین شهر صرفا تا سقف ۶۰ میلیون تومان می‌توانند از وام اوراق مسکن استفاده کنند. با توجه به اینکه یک واحد ۷۰ متری در شاهین شهر حدود ۲۳۸ میلیون تومان قیمت دارد، می‌توان نتیجه گرفت که قدرت پوشش وام اوراق مسکن در این شهر حدود ۲۵ درصد است.

سقز کردستان: شهر ۱۶۵ هزار نفری سقز از توابع استان کردستان مطابق آخرین سرشماری در گروه شهر‌های کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دسته‌بندی می‌شود و سقف اوراق وام مسکن برای زوج‌های ساکن این شهر ۶۰ میلیون تومان است. از طرفی آخرین اطلاعات وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد هر متر مربع واحد مسکونی در این شهر حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد و همین موضوع باعث شده این شهر در بین شهر‌های ارزان‌قیمت قرار بگیرد. طوری که یک واحد ۷۰ متری در این شهر حدود ۱۳۳ میلیون تومان قیمت دارد. با این حساب قدرت وام اوراق مسکن در این شهر به حدود ۴۵ درصد می‌رسد که نسبت به باقی شهر‌ها رقم بالایی به حساب می‌آید.

بندر ماهشهر خوزستان: بعد از بندرعباس، بندر ماهشهر، بزرگترین شهر ساحلی ایران است و مطابق آخرین سرشماری حدود ۱۶۳ هزار نفر جمعیت دارد. با این حال این شهر در بین سایر شهر‌ها دسته‌بندی می‌شود و سقف وام اوراق مسکن برای زوج‌ها در آن ۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. آخرین اطلاعات وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در بندر ماهشهر حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و با این حساب می‌توان نتیجه گرفت یک واحد ۷۰ متری در این شهر ۱۶۱ میلیون تومان ارزش دارد. به عبارتی وام اوراق مسکن در بندر ماهشهر می‌تواند ۳۷ درصد هزینه خرید خانه را پوشش دهد.

شاهرود سمنان: آخرین اطلاعات وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر شاهرود، از توابع استان سمنان، حدود دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است و این یعنی ارزش یک واحد مسکونی ۷۰ متری در این شهر به حدود ۱۸۵ میلیون تومان می‌رسد. جمعیت شاهرود مطابق آخرین سرشماری حدود ۱۵۰ هزار نفر است و این یعنی سقف وام اوراق مسکن در این شهر ۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. زوج‌های ساکن شاهرود با این وام ۶۰ میلیونی می‌توانند حدود ۳۲ درصد هزینه‌های خرید خانه را تامین کنند.

پاسخ دادن

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید