شهرداری کرج
شهر کرج در ۳۶ کیلومتری غرب تهران، در کرانهٔ غربی رود کرج و در دامنهٔ جنوبی رشته کوه البرز گسترده شده‌است. این شهرستان از شمال به استان مازندران، از شرق به شهرستان تهران، از جنوب به شهرستان شهریار و استان مرکزی و از غرب به شهرستان ساوجبلاغ و استان قزوین محدود است.

شهرداری کرج که در سال ۱۳۳۰ تاسیس شد، در ابتدا سازمانی کوچک با مسئولیت هایی محدود بود. با گسترده شدن فضای شهر، سازمان شهرداری کرج نیز بر اساس قانون تغییر کرد و بزرگتر شد. این دستگاه به موسسه ای عمومی و غیردولتی مبدل شد که زیر نظر شورای شهر و در سطح بزرگتر زیرمجموعه وزارت کشور اداره می شود.

محمود دادگو، هادی الماسی، عباس روشن اردکانی، مجید حاج غلام سریزدی، علی ترکاشوند، سید مهدی مقدسی، سیدعلی آقازاده، اصغر نصیری و علی اصغر کمالیزاده نام هایی بوده اند که از سال ۷۲ تاکنون به عنوان شهرداران این کلانشهر فعالیت کرده و برخی از آنها همچون علی ترکاشوند، دو مرحله به عنوان شهردار کرج انتخاب شده اند.

بخش عمده اعتبارات شهرداری کرج از طریق درآمدهای عمومی و دریافت عوارض خدمات است. این دستگاه متشکل از مجموعه های مختلفی چون: معاونت ها، سازمان ها، مناطق و ادارات ستادی می باشد.

معاونت های شهرداری کرج شامل: ۱- مالی و اقتصادی، ۲- برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی، ۳- شهرسازی و معماری، ۴- حمل و نقل و ترافیک، ۵- فنی و عمرانی و نیز ۶- خدمات شهری تشکیل می دهند.

همچنین این دستگاه، از یازده سازمان: ۱- فناوری اطلاعات و ارتباطات، ۲- سیما، منظر و فضای سبز شهری، ۳- مدیریت پسماند، ۴- عمران و بازآفرینی فضاهای شهری، ۵- حمل و نقل بار و مسافر، ۶- سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی، ۷- حمل و نقل ریلی، ۸- فرهنگی، اجتماعی و ورزشی، ۹- آتش نشانی و خدمات ایمنی، ۱۰- مدیریت آرامستان ها، ۱۱- ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی تشکیل شده است.

مجموعه شهرداری کرج، برای نظارت بر بخش های مختلف شهر، از ۱۰ منطقه نیز تشکیل شده که بر اساس تقسیم بندی های مدیریت شهری به این صورت در نظر گرفته شده است:

منطقه ۱: از شمال به کوه نورالشهداء در عظیمیه، از جنوب به خیابان شهید بهشتی، از غرب به بلوار طالقانی شمالی و از شرق به بلوار شورا منتهی می شود.

منطقه ۲: در محدوده شمال از میدان هفت تیر امتداد بلواربلال تا چهارراه دانشکده تا میدان امام(ره)، در محدوده جنوب از اتوبان تهران – کرج تقاطع میدان شهید سلطانی در امتداد جاده ملارد تا  سرحد آباد، در غرب از تقاطع جاده مردآباد با راه آهن در امتداد جاده مردآباد به چهارراه کارخانه قند در امتداد بلوار هفت تیر از چهارراه کارخانه قند تا میدان هفت تیر و در محدوده شرق از دکل های برق فشار قوی تا ضلع شرق تا تقاطع دکله ای برق تا اتوبان در ضلع شرق تا گاردریل وسط اتوبان.

منطقه ۳: واقع در غرب و جنوب شهر کرج است. از شمال به خیابان مسیح پاکدل و خیابان سوم آق تپه، از شرق به کمربندی گلستان و روستای گلستانک، از جنوب به اراضی حلقه دره و فرودگاه پیام و از سمت غرب به جاده قزلحصار منتهی می گردد.

منطقه۴: این منطقه در جنوب غرب شهر کرج قرار دارد و در شمال به ضلع جنوبی اتوبان کرج – قزوین و منطقه ۵ شهرداری کرج، در جنوب طبق طرح تفکیکی با منطقه ۱۲ ، در شرق به جاده محمد شهر- ماهدشت و منطقه ۹ شهرداری کرج و در غرب به جاده قزلحصار، چهار باغ ، مهدی آباد و شهرداری کمال شهر منتهی می شود.

منطقه ۵: از ضلع شمال با خیابان شهید بهشتی و از ضلع شرق به خیابان کمربندی سه راه رجایی شهرو چهار راه مادر منتهی می شود. همچنین منطقه ۵ شهرداری کرج درضلع جنوب و جنوب غربی به اتوبان تهران – کرج و از غرب با شهرداری کرج هم مرز است.

منطقه ۶: از شمال به ارتفاعات باغستان، از جنوب به بلوار شهید بهشتی حوزه شهرداری منطقه ۵، از شرق به بلوار باغستان و حوزه شهرداری منطقه ۷ و از غرب به اتوبان تهران ـ قزوین و کمال شهر منتهی می شود.

منطقه ۷: در شمال به اراضی سیاهکلان و دامنه کوه های البرز، در شرق به بلوار استقلال و دانشگاه هنر و منطقه ۸ شهرداری کرج، در غرب به بلوار اصلی باغستان و منطقه ۶ شهرستان کرج، و در ضلع جنوب به خیابان شهید بهشتی(میانجاده) و مناطق ۸ و ۵ شهرداری کرج متصل می شود.

منطقه۸: این منطقه در شمال شرقی شهر کرج واقع شده است. منطقه ۸ شهرداری کرج ازشمال به تپه نورالشهدا و بلوار کوهپایه، از جنوب به خیابان شهید بهشتی، از شرق به بلوار طالقانی و از غرب به بلوارآزادی می رسد.

منطقه ۹: از شمال به خیابان شهید بهشتی، از جنوب به جاده محمد شهر، از شرق به خیابان دانشکده و از غرب به سه راه رجایی شهر محدود می شود.

منطقه ۱۰: ازشمال به کوه دشت کوه چادر کیان (با ارتفاع ۲۵۵۰ متر از سطح دریا قلعه وزندان دوره کیانیان) و روستای کندر، از جنوب به حاشه رودخانه کرج سرحدآباد، از غرب به منطقه حصار سرجوی وسیه روستای بیلقان پل تاریخی صفوی و از شرق به شهر جدید گرمدره، چیتگر و ورد آورد محدود می شود.

ادارات ستادی شهرداری کرج نیز شامل اداراتی چون: ۱- اداره کل ارتباطات و امور بین الملل، ۲- اداره رفاه و اماکن تفریحی کارکنان شهرداری، ۳- اداره کل املاک و مستغلات، ۴- هسته گزینش، ۵- اداره کل سرمایه انسانی، ۶- اداره درمان، بیمه و سلامت، ۷- اداره کل امور پشتیبانی، ۸- ستاد اقامه نماز، ۹- پایگاه بسیج شهید سلطانی، ۱۰- حوزه ۸ بسیج حضرت سیدالشهدا(ع) است.

شهرداری کرج، مسئولیت های بسیار متنوعی را از موضوع نظافت و پاکیزگی شهر تا ساخت و ساز، از فعالیت های فرهنگی و ورزشی تا شهرسازی، از مقابله با سد معبر و زیباسازی تا ارائه خدمات ایمنی و آتش نشانی و … به عهده دارد به گونه ای که بیش از ۲۰۰ وظیفه کاری طبق قانون به شهرداری ها محول شده است.

بر همین اساس انتظارات و توقعات از شهرداری بسیار بالاست و بسیاری از امور شهری با فعالیت های این دستگاه مرتبط است. اما آنچه بیش از همه می تواند به اصلاح عملکرد شهرداری کرج کمک کند حمایت و همراهی شهروندان است. مطالبه گری و شناخت شهروندان از حقوق شهروندی خود، زمینه ارائه خدمات بهینه و شایسته را به آنان فراهم می کند. بر این اساس سامانه ۱۳۷ شهرداری کرج به عنوان پل ارتباط با شهروندان راه اندازی شده تا مردم بتوانند درخواست ها، انتقادات و نظرات خود درباره مشکلات و نیازهای شهر، عملکرد شهرداری و انتظارات شان از این دستگاه را با مسئولان در میان بگذارند.

پاسخ دادن

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید