اتوبوس های کرج
شهردار کرج گفت: با نوسازی ۳۰ دستگاه اتوبوس و انعقاد قرارداد خرید ۷۰ دستگاه دیگر، ناوگان اتوبوسرانی کرج نونوار می شود.

علی اصغر کمالی زاده، در گفت و گو با پایگاه خبری کرج نیوز، با اشاره به پشت سر گذاشتن روز حمل و نقل عمومی، اظهار داشت: عنوان “حمل و نقل” اگرچه چندان بلند و طولانی نیست اما اهمیت و ابعاد آن بسیار حساس و گسترده است. ساماندهی تاکسی ها، اتوبوس ها، مسافرکش های شخصی، تامین امکانات سفرهای درون و برون شهری، مترو، اصلاح معابر، احداث پارکینگ ها، نصب پل های عابر پیاده، رفع مشکلات ترافیک و … همه و همه مباحثی است که در قالب یک معاونت و سازمان زیر مجموعه شهرداری باید به آن ها پرداخته شود و این امر زمان، نیرو و تجهیزات بسیاری را می طلبد.

کمالی زاده افزود: امروزه که بحران های زیستی و آلودگی هوا نفس شهرها را گرفته، موضوع حمل و نقل به ویژه تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی، از اهمیت مضاعفی برخوردار است  انعقاد قرارداد خرید ۷۰ دستگاه اتوبوس نو و نوسازی ۳۰ دستگاه اتوبوس، بخشی از تلاشی بوده که در این راستا انجام شده است.

وی، تکمیل پروژه قطار شهری را راهکاری زیرساختی برای تغییر شرایط زیست محیطی شهر ارزیابی کرد و اذعان داشت: اگرچه به دلیل طولانی شدن مراحل اجرا، این طرح به مبحثی نخ نما تبدیل شده بود اما طی دوره پنجم شورای شهر و با حمایت هایی که از این پروژه انجام گرفته، طرح از حالت رکود خارج شده و امروز به صورت سه شیفت پویاست.

این مسئول بیان کرد: اولویت نخست پروژه قطار شهری، بهره‌برداری از خط دو آن است و در صدد هستیم این خط را در هفته دولت سال آینده به بهره‌برداری برسانیم.

شهردار کرج، نصب دوربین های نظارتی و پلاک خوان را راهکار دیگری برای کنترل ترافیک و اجرای طرح های مختلف دانست که امروزه در جهان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: به جرات می توان گفت مرکز کنترل ترافیک شهرداری کرج یکی از به روزترین بخش های ما در حوزه ترافیک شهری است و همکاری دو بخش پلیس راهور با شهرداری، توانسته تغییرات خوبی در مدیریت ترافیک شهر ایجاد کند. البته این اصلاح و مدیریت، نیازمند تبیین و اجرای طرح های کارشناسی است تا بتوانیم تاثیرات آن را در کیفیت تردد و بهبود هوا احساس کنیم.

به گفته کمالی زاده، هم اکنون در کرج تعداد ۱۴۰ دوربین نظارتی و پلاک خوان داریم که رفتارهای ترافیکی شهروندان را رصد کرده و مورد تحلیل قرار می دهد. این تعداد دوربین تا پایان سال به ۱۸۰ دستگاه می رسد و دوربین ثبت سرعت نیز به آن اضافه خواهد شد.

وی در ادامه به اهمیت فرهنگسازی در حوزه حمل و نقل و ترافیک پرداخت و خاطرنشان کرد: تا زمانی که شهروندان، عادت مفرط به استفاده از وسایل نقلیه شخصی را ترک نکنند، شهر جای خوبی برای نفس کشیدن فرزندان مان نخواهد بود. این رویکرد را باید از خودمان شروع کنیم و به مردم نشان بدهیم که ما هم به عنوان مسئولان شهری و بخشی از این شهروندان، از امکانات حمل و نقل عمومی استفاده می کنیم.

این مسئول، راه انداختن طرح سه شنبه های بدون خودرو و دوچرخه سواری مسئولان را نمونه ای کوچک از این فرهنگسازی دانست و تاکید کرد: این طرح ها تا تبدیل شدن به یک فرهنگ باید در اشکال مختلف و به صورت گسترده تر اجرا شود چرا که جامعه ما به شدت از فقر فرهنگ در حوزه ترافیک، رنج می برد.

پاسخ دادن

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید